Παλλικαρίσιο Διπλό η ΟΜΟΝΟΙΑ

volley petosfaira panigirismos

Σπουδαία ήταν η σημερινή μέρα για την Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία έδειξε συνέπεια στην αγωνιστική της συμπεριφορά, κέρδισε τον διεκδικητικό Παφιακό με 1-3 σετ, έφτασε στις 14 συνεχόμενες νίκες και εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ήττα της ΑΕΚ Καραβά από την Ανόρθωση, εκτοξεύοντας τη διαφορά από τη 2η θέση τους οκτώ βαθμούς.

Οι «πράσινοι» αν και συνάντησαν αρκετές δυσκολίες απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο, κατάφερναν να βρουν το «αντίδοτο» στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη τριών βαθμών, η οποία τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της κατάκτησης του τίτλου, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ εξελισσόταν στο ξεκίνημά του το πρώτο σετ (6-6), χωρίς καμία εξ αυτών να μπορεί να πάρει προβάδισμα (14-14) όσο ο χρόνος περνούσε, με το ισόπαλο αποτέλεσμα να γίνεται σήμα κατατεθέν (21-21), ωστόσο στα κρίσιμα στάδια μίλησε η καρδιά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και η εμπειρία των παικτών μας (22-23), στοιχεία που μαζί με την αυτοπεποίθηση και την ποιότητα έφεραν το 0-1 με σκορ 23-25.

Με φόρα μπήκε στο δεύτερο σετ η ομάδα μας, καθώς από το ξεκίνημα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (2-6), φτιάχνοντας μία διαφορά (5-8), η οποία όμως σταδιακά ροκανίστηκε από τους γηπεδούχους (9-9), οι οποίοι στην εξέλιξη αιφνιδίασαν την ομάδα μας και πήραν προβάδισμα (12-10), καταφέρνοντας να συντηρούν διαφορά μέχρι τα τελικά στάδια (20-19), ωστόσο στο φινάλε η ΟΜΟΝΟΙΑ έβγαλε χαρακτήρα και τσαμπουκά ανατρέποντας τα δεδομένα (21-24) και κάνοντας το 0-2 με σκορ 22-25.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το τρίτο σετ η ομάδα μας (1-4), φτιάχνοντας μία διαφορά ασφαλείας (7-10), την οποία όμως είδε να εκμηδενίζεται (10-10) και ακολούθως τον Παφιακό να παίρνει τα ηνία (16-13), ενώ όσο και εάν προσπάθησε να αντιδράσει (19-18), στο τέλος δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή (23-19), χάνοντας έστω και δύσκολα με σκορ 25-23.

Αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει νίκη τριών βαθμών ήταν στο τέταρτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ (6-10), η οποία με προσοχή, συγκέντρωση και επιθετικότητα έκτισε διαφορά (10-15), την οποία με ξέφρενο ρυθμό αύξησε περαιτέρω (12-19) και με παιχνίδι υψηλού επιπέδου έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στη φετινή σεζόν (15-24), φτάνοντας στο 1-3 με σκορ 16-25.