Η αιώνια κόντρα: Αποέλ vs Κόκκινη Κάρτα

Τόσες μέρες έχουν συμπληρωθεί από την τελευταία κόκκινη κάρτα τoυ αποέλ στο Κυπριακό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. Η τελευταία φορά που ποδοσφαιριστής του παραρτήματος αντίκρισε την Κόκκινη κάρτα ήταν στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα για τα Play-off της σεζόν 2009-10.

Να αναφέρουμε κάποια ενδιαφέρον στοιχεία για το γεγονός αυτό.

11 Απριλλίου 2010

Την κόκκινη κάρτα είχε δεχτεί ο Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (2η κίτρινη) στο 85 λεπτό του αγώνα, σε ένα αδιάφορο ουσιαστικά παιχνίδι στην 2η αγωνιστική των play-off. Στην αμέσως προηγούμενη αγωνιστική το αποέλ είχε χάσει από την ΟΜΟΝΟΙΑ και ταυτόχρονα είχε απομακρυνθεί ουσιαστικά από την διεκδίκηση του τίτλου που τελικά κατάκτησε η Ομόνοια.

**Αξιοσημείωτο ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι κόκκινη κάρτα δέχτηκαν και οι 2 ομάδες στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, όπου ουσιαστικά δεν στοίχισαν καθόλου.

30 Αυγούστου 2009.

Αυτό όμως που πραγματικά έχει ενδιαφέρον είναι πως η αμέσως προηγούμενη κόκκινη κάρτα για το παράρτημα ήταν στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος 2009-10 με αντίπαλο την Πέγεια στην Πάφο, όπου όλως τυχαίος κόκκινη κάρτα δέχτηκαν (πάλι) και οι 2 ομάδες. Και ΕΝΤΕΛΩΣ συμπτωματικά η αποβολή των Γκριμαλντί(Πέγεια) και Κόντη(αποέλ) ήταν στο 90στό λεπτό της αναμέτρησης. Άρα σε καμία περίπτωση δεν έκριναν τον αγώνα.

Ακόμη πιο εντυπωσιακά είναι τα στατιστικά που μας εμφανίζονται απλόχερα ψάχνοντας το θέμα και σας τα παρουσιάζουμε:

5 Ιανουαρίου 2008

Ψάχνοντας λοιπόν για την αμέσως προηγούμενη κόκκινη κάρτα του παραρτήματος, και συγκεκριμένα ψάχνοντας για το ποια είναι η τελευταία φορά που το αποέλ αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα σε αγώνα πρωταθλήματος, η έρευνα μας έστειλε ούτε λίγο ούτε πολύ πίσω στην σεζόν 2007-08 και συγκεκριμένα στις 5 Ιανουαρίου του 2008 όπου το αποέλ αγωνιζόταν με την Ανόρθωση(η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα εκείνη την περίοδο).

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από φάουλ του Πάολο Κόστα, ο Σκοπελίτης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια ακολούθησαν 2 κόκκινες κάρτες για το αποέλ στο 90+ για διαμαρτυρίες. Ας δούμε τι έγραψε τότε η εφημερίδα Φιλελεύθερος.

• Θέαμα δεν είχε μιας και οι ποδοσφαιριστές δύο μήνες περίπου πριν τις προεδρικές εκλογές «ψήφισαν» αποχή… Είχε όμως ένταση, πάθος, νεύρα, δύο κόκκινες κάρτες (και οι δύο για τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις), πέναλτι που ζήτησε ο ΑΠΟΕΛ στο 90’ (φυσική φαίνεται η επαφή του Πουρσαϊτίδη με τον Πίντο), γκολ του Πάολο Κόστα που κακώς δεν μέτρησε στο 90+7’ και στο τέλος κοντράστ συναισθημάτων! Το επεισοδιακό «συνέδριο» του ντέρμπι φωτογραφίζει νέο πρόεδρο πρωταθλήματος την Ανόρθωση, που πήρε τη μεγάλη μάχη από τον ΑΠΟΕΛ με 1-0, έχει αποκτήσει 9 (!) βαθμούς διαφορά στη βαθμολογία μένοντας αήττητη και αποτελεί φυσικά, το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. [Φιλελεύθερος 6 Ιανουαρίου 2008, Αντρέας Μαύρου = [http://www.philenews.com/afieromata/soccer08/pdf/15/apoel_ano.pdf]

**Με λίγα λόγια το αποέλ δέχτηκε 2 κόκκινες κάρτες στο ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ 90+ που δεν του στοίχισαν (πάλι) ούτε στον αγώνα, αλλά ούτε και στη συνέχεια του πρωταθλήματος αφού είχε ξεκαθαρίσει ποιος θα ήταν ο πρωταθλητής της περιόδου.

Που θα μας βγάλει όλο αυτό άραγε. Το ψάξιμο συνεχίστηκε…

9 Σεπτεμβρίου 2006

To αποέλ ταξιδεύει στο παραλίμνι όπου και αναδεικνύεται ισόπαλο 0-0 με την τοπική ομάδα. Το αποέλ και πάλι κόκκινη κάρτα. Το λεπτό της κόκκινης? 90!!!!!!

• Με δέκα παίκτες τελείωσε τον αγώνα το ΑΠΟΕΛ αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σατσιάς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. [http://admin.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=65335]

28 Αυγούστου 2006

Το αποέλ φιλοξενούσε τον Απόλλωνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος 2006-07. Κέρδισε 1-0 με [?!] πέναλτι του Σολάρι στο 54′. Το παράρτημα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές αφού στο ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ στο 90!!!!! ο Μαχλάς αποβλήθηκε.

• Σε χρόνους καθυστερήσεων ο διαιτητής έδειξε αρχικά κίτρινη κάρτα στον Μαχλά που φορούσε σταυρό και στη συνέχεια απέβαλε με δεύτερη παρατήρηση τον Ελλαδίτη αμυντικό που δεν υπάκουσε στην εντολή του να βγεί εκτός αγωνιστικού χώρου και να δώσει στον πάγκο το αντικείμενο που φορούσε. [http://admin.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=65022]

23 Οκτωβρίου 2004!!

Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπιζε το αποέλ στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος 2004-05. Σε ένα μεγάλο ντέρπι όπου η Ομόνοια προηγήθηκε στο 17 και ήταν καταιγιστική. Κέρδισε πέναλτι στο 38, το οποίο έχασε ο Κώστας Καϊάφας και στην ίδια φάση το παράρτημα ισοφάρισε με τον λίγα χρόνια μετά (don’t do it Χρύση). Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανώς χαμένη ψυχολογικά η Ομόνοια έχασε δίκαια από το αποέλ που κέρδισε με 3-1. Αυτό όμως που μας ενδιαφέρει στην έρευνα μας είναι η ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα που δέχτηκε το αποέλ στο..???

8Ο!! ΝΑΙ έγινε και αυτό. Το αποέλ στερήθηκε ποδοσφαιριστή για 10 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά στο πρωτάθλημα. Απίστευτο αλλά αλήθεια συνέβηκε.

Απόσπασμα από την ιστοσελίδα “ΤΥΠΟΣ

• Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε σχετικά εύκολα το υπέρ του σκορ αλλά τα δεδομένα άλλαξαν όταν ο Μ. Ηλία αποβλήθηκε σωστά στο 80′ με δεύτερη κίτρινη. Η Ομόνοια επιτεθόταν, το ΑΠΟΕΛ κρατούσε ενώ είχε και την εύνοια της τύχης όταν στο 92′ σουτ του Θεμιστοκλέους σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. [http://admin.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=46713]

Εδώ λοιπόν νιώσαμε επιτέλους πως η έρευνα έφτανε στο τέλος, και πως βρήκαμε την ημέρα που το αποέλ αγωνίστηκε έστω και για 10 λεπτά σε αγώνα πρωταθλήματος με αριθμητικό μειονέκτημα. Τα κομπουτεράκια μας πήραν φωτιά για να μετρήσουμε τις ημέρες από εκείνη τη στιγμή.

2560 !!! ημέρες περίπου από το τελευταίο (έστω 10 λεπτών) αριθμιτικό μειωνέκτημα του αποέλ σε αγώνα πρωταθλήματος.

Μας είχε βάλει όμως για τα καλά σε περιέργεια η έρευνα αυτή και ψάξαμε μήπως πριν από εκείνο τον αγώνα το αποέλ στερήθηκε των υπηρεσιών ποδοσφαιριστών του πριν το 90 ή τις καθυστερήσεις κάποιου αγώνα.

Ήταν τρομακτικό αυτό που ψάξαμε την προηγούμενη ποδοσφαιρική περίοδο για τις κόκκινες κάρτες του Αποέλ.

13 Μάρτη 2004Ολυμπιακός – Αποέλ 1-3

O Oλυμπιακός αγωνιζόταν με 10 από το 54!! Στο τέλος του αγώνα 2 κόκκινες για το αποέλ με μεγάλο ενδιαφέρον. Σας παραθέτουμε πιο κάτω απόσπασμα απόσπασμα της ημέρας και σχετικό link

• Μετά το τέλος του αγώνα, οι παράγοντες και ο κόσμος του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την διαιτησία με τον Βαρνάβα Βαρναβίδη, πρόεδρο του σωματείου του Ολυμπιακού, να δηλώνει πως όλος ο κόσμος είδε την αδικία που έγινε σε βάρος της ομάδας του και τον Νικολαϊ Κοστόφ να ζητά περισσότερο σεβασμό.Το ΑΠΟΕΛ τελείωσε με 9 παίκτες το παιγνίδι αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν, σκόπιμα, οι Σατσιάς και Γεωργίου για να μην αγωνιστούν στον αγώνα κυπέλου την Πέμπτη με τον Απόλλωνα και να παίξουν στο παιγνίδι πρωταθλήματος με την ΕΝΠ. [http://www.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=40162]

Πάμε πιο πίσω…

29 Απριλίου 2001

3 ολόκληρα χρόνια πίσω για την αμέσως προηγούμενη κόκκινη για το παράρτημα της ΚΟΠ, για τα παιδιά των διαιτητών…

Αποέλ – Αελ 3-5

Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνουμε για τι παιχνίδι πρόκειται. Από τα παιχνίδια που τα είχαν όλα. Μέσα σε αυτά και 2 κόκκινες κάρτες για το αποέλ. Η πρώτη στο [ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 10λεπτο] 81 λεπτό και η 2η στο 90+. Ο Πέτρου και ο Μισός είχαν δεχτεί τις κόκκινες. Να αναφέρουμε ότι ήταν προτελευταία αγωνιστική? Ότι το αποέλ τερμάτισε εντελώς αδιάφορο 5ο?

Συνολικά: τις τελευταίες 11 ποδοσφαιρικές περιόδους στο Πρωτάθλημα Κύπρου το Αποέλ δέχτηκε 11 κόκκινες κάρτες εκ των οποίων:

• 2 κόκκινες κάρτες για σκοπούς φύλαξης ποδοσφαιριστών για το πρωτάθλημα. Δηλαδή με τα παλιά δεδομένα, οι ποδοσφαιριστές έχαναν τον αγώνα κυπέλλου για να έχουν κανονικά συμμετοχή στο πρωτάθλημα

• 8 από τις κόκκινες κάρτες ήταν στο 90 λεπτό ή στις καθυστερήσεις

• η πιο γρήγορη κόκκινη χρονικά στα παιχνίδια του παραρτήματος τις τελευταίες 11 ποδοσφαιρικές περιόδους ήταν στο 80 λεπτό με την Ομόνοια το 2004, στο 81 λεπτό με την Αέλ το 2001 και στο 85 λεπτό με τον Απόλλωνα το 2010

Εδώ λοιπόν η έρευνα του ΤRIFYLLI.NET φτάνει στο τέλος της. Τα στοιχεία και τα συμπεράσματα πλέον σας ανήκουν!!